Wady i zalety studiowania
pt, 6 Listopad 2009
Studiowanie

Dlaczego warto studiować? Jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki podjęciu studiów oraz jakie trudności studiowanie może przynieść? – czyli o tym co można zyskać, a co można stracić…

Studiowanie to  niewątpliwie wybór – a wybór zawsze niesie  za sobą pewne konsekwencje. Jak wiele innych wyborów ten też przynosi korzyści i straty. Wiele na ten temat można już wyszukać w artykule: Na czym polega studiowanie? – tym razem chciałbym bardziej rozwinąć kwestie konsekwencji.

Rynek pracy

Na rynku pracy coraz bardziej liczą się osoby z wyższym wykształceniem. Od dawna mile widziane są osoby z magistrem. Im praca miałaby być lepsza, tym wykształcenie liczy się coraz bardziej (oczywiście oprócz znajomości, kontaktów, fachowości itp.).

Oczywiście nie tylko osoba po studiach jest wartościowa dla pracodawcy, ale też osoba w trakcie studiów. Okazuje się, że zatrudnienie studenta może przynieść wiele korzyści dla pracodawcy, bo zatrudniając na umowę  zlecenie osoby uczące się, poniżej 26 roku życia, pracodawca nie musi odprowadzać za nie składek do ZUS-u. I to nie ważne w jakim trybie studia się odbywają. W każdym razie studentom pasuje bardziej praca dorywcza, gdzie umowa zlecenie spełnia swoje zadanie, natomiast pracodawca zyskuje jeszcze więcej, bo nie dość, że nie musi płacić wyżej wspomnianych składek, to nie ponosi innych kosztów związanych z umową o pracę.

Możliwości uzyskania dodatkowych środków

Student może wykorzystać dosyć ciekawe metody pozyskiwania dodatkowego kapitału. Mowa tutaj o stypendiach i kredycie studenckich, które mają za zadanie umilić życie studentowi,polepszyć jego warunki i zmotywować do efektywniejszego studiowania.

Istnieją co najmniej 2 rodzaje stypendiów udzielanych studentom. Pierwsze to oczywiście stypendium socjalne, przyznawane osobom z mniej zamożnych rodzin. Drugie to stypendium naukowe, udzielane najlepszym studentom za wyniki.

Kredyt studencki to z kolei też nie takie złe rozwiązanie. Student będzie otrzymywał co miesiąc jakieś środki, które po studiach będzie musiał zwrócić, oczywiście w ratach zwykle mniejszych niż comiesięczne wypłaty. Więcej na ten temat oraz jak najkorzystniej wykorzystać kredyt studencki możesz przeczytać w publikacji: Bogaty student.

Rozwój intelektualny

Oprócz korzyści finansowych istnieją też korzyści niematerialne, jak np. samorozwój. Na studiach inaczej wykorzystujemy umysł niż odbywa się to w szkołach „niższych”. Znam osobiście wiele osób, które dopiero na studiach zaczęły się uczyć i polubiły to, a wcześniej nie miały w ogóle ochoty na kontynuowanie nauki.

Student uczy się rozwiązywania problemów, z którymi może natknąć się m.in. w miejscu pracy. Więcej na ten temat pisałem już w artykule: Na czym polega studiowanie?

Rozrywka

Wbrew opiniom, z którymi można się zetknąć, studiowanie może dostarczyć wiele rozrywki. W prawdzie zależy to głównie od tego co, gdzie i z kim studiujemy, dlatego z negatywnymi opiniami można się też spotkać. Zajęcia prowadzone w umiejętny sposób mogą wzbudzać wiele pozytywnych refleksji wśród studentów i wykładowców oraz doprowadzić do wielu zabawnych sytuacji.

Studiowanie to nie tylko nauka, ale dosyć ciekawe możliwości spędzania czasu wolnego, często w doborowym towarzystwie. Wszystko zależy jednak od studentów, którzy będą chcieli coś zorganizować lub nie. W sumie to od samych studentów zależy, jak będzie wyglądało ich życie w tym okresie. :)

Znajomości

Na etapie studiów wyrabiamy sobie już znajomości. Przydadzą się one w przyszłości, gdy będziemy starać się o dobrą pracę lub będziemy chcieli coś załatwić. Chociaż nie tylko o tym chciałem tutaj napisać…

Na jednym z wykładów, na których znalazłem się w ostatnim czasie, wykładowczyni wspomniała o powodach studiowania, m.in. że niektórzy idą studiować by odnaleźć tam swojego partnera. :) Niewątpliwie też coś w tym jest…

Czas… na wady …

Niestety czas, a raczej jego brak to główna wada studiowania. Studia niewątpliwie zajmują czas, czy to dzienne, wieczorowe czy zaoczne. Na naukę prędzej czy później trzeba przeznaczyć sporo czasu, lecz zależy to od trybu studiowania, który sam sobie opracowuje student – studiowanie na bieżąco lub zarywanie nocy.

Nie można przecież nabyć wiedzy nic nie robiąc w tym kierunku. Studiując powinniśmy obrać za cel, że ukończenie studiów ma najwyższy priorytet, bo inaczej czekają poprawki i w najgorszym wypadku wzięcie dziekanki lub powtórzenie roku. Trzeba więc liczyć się  z tym, że nie na wszystko student może sobie pozwolić, chociaż i tutaj można by się kłócić (znowu zależy to od taktyki jaką przyjmie student). Tutaj chciałbym odesłać Cię do publikacji: Jak zdać egzamin?, gdzie przeczytasz jak studiować, aby zdawać egzaminy bez wysiłku i co za tym idzie – mieć więcej czasu dla siebie…

Największy problem może się pojawić, kiedy np. zechcesz zająć się jakimś ważnym dla Ciebie przedsięwzięciem – możesz mieć ten dylemat: studia albo to drugie… – i nie łatwo będzie można wypracować jakiś kompromis. Należy też mieć na uwadze, że studiowanie bez zaangażowanie to strata czasu.

Nie wszędzie jest fajnie

Nie na każdej uczelni studiowanie to przyjemność. Niestety znajdą się ludzie, którzy za wroga publicznego nr 1 obrali sobie właśnie studenta. Głównym problemem są oczywiście profesorowie, którzy wywiązują się ze swoich zobowiązać w najgorszym z możliwych sposobów. Nie zamierzam jednak o nich pisać, bo na prawdę szkoda czasu, a osobiście też jak na razie z czymś specjalnie okrutnym się nie spotkałem.

Podsumowując

Powyższe cechy uznałem za najważniejsze, chociaż mogłem wymienić ich więcej. Ponadto wady i zalety studiowania to tematyka dosyć dyskusyjna. Ktoś może przedstawić swój punkt widzenia, ja natomiast przedstawiłem swój, oparty po części na opiniach koleżanek i kolegów. W wielu wypadkach różnica może polegać na rodzaju studiów, kierunku i podejściu wykładowców.

Główne cechy prezentują się następująco:

Zalety:

  • rynek pracy (możliwości podjęcia lepszej pracy po studiach, praca w trakcie studiów)
  • dodatkowe możliwości finansowe (stypendia, kredyt studencki)
  • rozwój intelektualny
  • rozrywka (imprezy, zabawy okolicznościowe)
  • znajomości (zaleta na przyszłość)

Wady:

  • brak czasu, aby w pełni oddać się swoim zainteresowaniom
  • na wielu uczelniach profesorowie mają niewłaściwe podejście do studentów i do wykonywania własnej pracy, co daje później „takie efekty, a nie inne” i negatywne opinie…

Autor: Paweł

Tagi: , , , ,

Comments are closed.