Jaki kierunek wybrać?
wt, 27 Październik 2009
Studiowanie

W trakcie szkoły średniej wielu młodych ludzi zastanawia się: „co dalej?” Są też tacy, którzy skończyli szkołę już dawno, a teraz chcą podnieść swoje kwalifikacje na studiach – ale „jaki kierunek wybrać, aby się nie męczyć…?”

Nie jest to taka prosta odpowiedź. Niektórym się wydaje, że studiowanie to kolejna szkoła do przejścia. Zwykle marnują oni siebie i swój czas, kiedy to mogliby zająć się tym co będzie sprawiać im przyjemność. Aby dobrze wybrać kierunek należałoby najpierw zastanowić się, po co w ogóle są te studia?

Po co się studiuje?

Ludzie decydują się na studia z bardzo różnych powodów. Niektórzy chcą kontynuować naukę, bo im tak każą rodzice. Inni chcą zwiększyć w sobie konkurencję na rynku pracy. Są też tacy, którzy pragną zdobywać wiedzę, poszerzać zakres swoich zainteresowań – chcą po prostu być najlepsi w tym, czym chcą zajmować się w przyszłości.

Ci pierwsi są chyba najmniej zdecydowani. Rodzice im każą – oni robią. Jeżeli to rodzice za nich wybierają kierunek studiowania to można już mówić o tragedii. Studia nie powinny być decyzją rodziców – to ich dorosłe już dzieci powinny się zdecydować. Jeżeli należysz do tych pierwszych zastanów się czy na prawdę tego chcesz, czy może jest coś czym wolałbyś lub wolałabyś się zajmować. Nie ma sensu bezmyślnie słuchać rodziców, bo to nie ich przyszłość stoi w Twoich rękach. Być może masz ambitniejsze plany? Z drugiej strony, czy jeśli rodzice każą Ci pójść na front to też pójdziesz? :)

Sam pomysł o studiach nie jest zły, wręcz przeciwnie – pytanie tylko, czy Ty właśnie tego chcesz. Pomyśl, czego chcesz od życia i sięgnij po to! Jeżeli zależy Ci na lepszym życiu w przyszłości to wiedz, że studia są jedną z wielu dróg, dzięki którym można to osiągnąć. Zarówno w Polsce jak i na świecie było i  jest wielu wybitnych ludzi, którzy osiągnęli to, czego chcieli, a studiować nie musieli. Przykładem zagranicznego sukcesu jest np. dobrze nam wszystkim znany Bill Gates, który wprawdzie zaczął studia, ale ich nie skończył. Prawdą jest też, że pracodawca inaczej patrzy na osobę po studiach, a inaczej po średnim wykształceniu…

Drudzy z kolei – chcą poszerzyć swoje umiejętności w pracy. Zależy im na tym, aby ich pracodawca postrzegał w nich wybitniejsze osoby. Być może liczą na awans. Jeżeli do nich należysz zastanów się czy w swojej pracy zamierzasz pozostać całe życie. Jeśli branża, w której pracujesz zwyczajnie Cię męczy – to robienie studiów pod tę branżę/kierunek  będzie tzw. „pchaniem konia pod górę”. Może więc lepiej myśleć nad innym kierunkiem studiów i starać się o inną pracę?

Trzecia grupa osób – czyli ci, co chcą poszerzać swoje zainteresowania – to przykład prawidłowego podejścia do studiowania. Takie osoby wiedzą, czym chciałyby się zajmować i stają się specjalistami. Słowo „specjalista” może kojarzyć się z wielkim trudem osiągnięcia tego miana, ale tak naprawdę nie jest – większość prawdziwych specjalistów to osoby, które lubią to, co robią. Podejmować wiedzę z zainteresowaniem to najprostsza droga do sukcesu (można powiedzieć, że osoby, które maja takie podejście są wręcz skazane na sukces).

Faktycznie studia są po to, aby nie tylko się uczyć, ale i zdobyć lepsze możliwości podjęcia pracy, co z kolei ma nam przynieść lepszą przyszłość, podnieść poziom życia itp… Osoba po studiach postrzegana jest prawie jak specjalista (prawie, bo tak na prawdę to decyduje o tym jakość wykonanej pracy, a nie sam fakt, że ktoś studiował). Nauka sama w sobie (dla wiedzy) jest praktycznie niepotrzebna – dopiero z umiejętnością wykorzystania zdobytej wiedzy ma jakiś sens – nie nauczyliśmy się czytać przecież po to, żeby tylko umieć czytać, ale po to, żeby móc coś przeczytać (dzięki czemu dowiemy się czegoś ciekawego).

Wybierz kierunek z głową

Zanim zdecydujesz się na studia – dobrze się zastanów. Niełatwo jest zmienić kierunek tak, aby nie stracić… np. roku. Weź kartkę i coś do pisania, wypisz kierunki, na których siebie widzisz, w miejscowości, w której masz możliwość studiować. Pomyśl kim chciałbyś/chciałabyś zostać po tych studiach. Dowiedz się co mniej więcej będzie / jakie przedmioty będą na obranym kierunku.

Dziś obserwujemy niż demograficzny. Oznacza to, że mniej osób będzie przypadać na jedno miejsce. W tym roku na mojej uczelni (na innych zresztą też) były dodatkowe rekrutacje, gdyż zostało wiele wolnych miejsc (kiedy zaczynałem studia było odwrotnie). Jest to więc idealna szansa, aby dostać się na studia, które na prawdę Cię interesują – teoretycznie, na pytanie: „Dlaczego wybrałeś/aś ten kierunek?” powinno paść mniej odpowiedzi typu: „Jakoś tak wyszło..” :)

Podkreślam jeszcze raz – to musi być Twój wybór. Unikaj losowań, wyborów-strzałów, podpowiedzi itp… Co z tego, że ktoś Ci powie: „w życiu bym tego nie studiował”, „po tych studiach nie znajdziesz roboty” itd…? To nie są żadne powody, dla których Ty musisz z czegoś zrezygnować, a w większości kierunków trudno tak na prawdę określić, czy będą miejsca pracy czy też nie. Inni ludzie mają inne poglądy i inne preferencje. Nikt za Ciebie  Twojej przyszłości nie przeżyje – to Twoja przyszłość i sam/a zadecyduj, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Autor: Paweł

Tagi: ,

Comments are closed.